Logotypy UE
Aktualności

14 lutego Międzynarodowy Dzień Chorych na Padaczkę

Międzynarodowy Dzień Chorych na Padaczkę, to dzień, który przypomina nam o sile i wytrwałości tych, którzy codziennie stawiają czoła tej chorobie.
Padaczka to nie tylko wyzwanie neurologiczne, to także walka z niezrozumieniem społeczeństwa. Dzisiaj pragniemy podkreślić, że osoby z padaczką są niezwykłe – pełne determinacji, siły i pozytywnej energii.
Razem możemy zbudować świadomość i zrozumienie dla tych, którzy zmagają się z padaczką oraz stworzyć przestrzeń, w której każdy może czuć się akceptowany i wspierany.
Wiadomość podstawowych zasad w przypadku ataku padaczkowego jest kluczowa, aby umożliwić skuteczną pomoc. Gdy jesteś świadkiem ataku:
 
1. Zachowaj spokój – pomoc może zależeć od twojej reakcji. Nie wpadaj w panikę.
 
2. Ustabilizuj otoczenie – upewnij się, że wokół nie ma ostrych przedmiotów ani innych zagrożeń.
 
3. Nie wkładaj nic do ust – nie próbuj wkładać niczego do ust osoby podczas ataku, to może zaszkodzić zarówno tobie, jak i jej.
 
4. Ułóż osobę na bok – obróć ją na bok, aby ułatwić odpływ śliny i zapobiec zadławieniu.
 
5. Czas trwania ataku – staraj się zapamiętać czas trwania ataku. Jeśli przekracza 5 minut, natychmiast wezwij pomoc medyczną.
 
6. Ostrzeżenie innych – upewnij się, że inne osoby wokół wiedzą, co się dzieje, aby uniknąć zbędnego zamieszania.
 
7. Po ataku – po ataku, być może osoba będzie śpiąca lub zdezorientowana. Bądź przy niej, oferuj wsparcie i pomagaj wrócić do świadomości.
 
Zrozumienie i empatia są kluczowe. Każda osoba z padaczką jest inna, dlatego ważne jest, aby dostosować pomoc do jej indywidualnych potrzeb.