Logotypy UE

Szkoła rodzenia

Poród jest wydarzeniem, które zapamiętuje się na całe życie. Dzięki przygotowaniu w naszej szkole rodzenia początki macierzyństwa i ojcostwa będą spokojniejsze.

Czego możecie się dowiedzieć w szkole rodzenia?

Co dzieje się na poszczególnych etapach fizjologicznego porodu, jakie im towarzyszą emocje? Jest to bardzo ważne również dla partnera ciężarnej, aby wiedział, co dzieje się w głowie młodej mamy i jak jej może pomóc.

Te kilka minut tuż po porodzie to ogromna zmiana dla noworodka. Musi on zaadaptować się do nowych warunków życia i zrozumieć sens przychodzenia na świat.

Pierwsza kąpiel, przewijanie, karmienie. Po narodzinach to będą przez najbliższe miesiące najważniejsze czynności, jakie rodzice muszą wykonać, aby maleństwo zdrowo się rozwijało zwłaszcza w pierwszych tygodniach życia. W szkole rodzenia przyszli rodzice dowiedzą się też, jakich kosmetyków używać, aby prawidłowo dbać o delikatną skórę maluszka.

Dlaczego warto karmić piersią?
Jak prawidłowo przystawiać dziecko?
Jak radzić sobie w razie problemów i do kogo się zgłosić o pomoc?

Jakie interwencje chirurgiczne są najczęściej stosowane na salach porodowych i kiedy są one zasadne. Ważnym tematem jest również kwestia cesarskiego cięcia. W jakich przypadkach podejmuje się decyzję o jego wykonaniu, co taki zabieg za sobą niesie.

Wszystko, co możliwe, warto wcześniej przećwiczyć (np. przyjmowanie pozycji do porodu, świadome oddychanie, relaks ).

Przyszły ojciec powinien wiedzieć, co wydarzy się na sali porodowej, aby nie był zaskoczony i potrafił w sytuacji kryzysowej wesprzeć rodzącą partnerkę.