Logotypy UE
Aktualności

20-26 stycznia Europejski Tydzień Walki z Rakiem Szyjki Macicy

Podczas Europejskiego Tygodnia Walki z Rakiem Szyjki Macicy pragniemy zwrócić uwagę na istotność profilaktyki i wczesnego wykrywania tego groźnego nowotworu. Rak szyjki macicy, zajmujący czwarte miejsce pod względem występowania nowotworów u kobiet na świecie, może być skutecznie zwalczony, jeśli podejmiemy odpowiednie kroki.
 
Cieszymy się, że w naszej przyszpitalnej poradni funkcjonuje nowa Poradnia Ginekologiczna, a w związku z tym, chcielibyśmy serdecznie zaprosić wszystkie Panie do skorzystania z badań w ramach Programu Profilaktyki Raka Szyjki Macicy.
 
Rak szyjki macicy rozwija się często bezobjawowo, co podkreśla wagę regularnych badań cytologicznych. Badanie to jest bezbolesne i trwa zaledwie 15 minut, a regularne jego wykonywanie co najmniej co 3 lata jest kluczowe dla wczesnego wykrywania ewentualnych zmian.
 
Najnowsze dane GUS pokazują, że niestety 13% Polek nigdy nie wykonywało cytologii. Przypominamy, że wczesne wykrycie raka szyjki macicy daje 99,9% szans na wyleczenie. To, co z pozoru może wydawać się niewielkim trudem, stanowi klucz do zdrowia i życia.
 
Pamiętajmy, że główne czynniki ryzyka to m.in. infekcje wirusem HPV, wiek, wczesne rozpoczęcie życia seksualnego, liczba partnerów seksualnych czy palenie papierosów. Dlatego tak ważne jest, abyśmy nie zwlekali i regularnie poddawali się badaniom.
 
Niech ten tydzień będzie dla nas wszystkich przypomnieniem o konieczności troski o zdrowie. Zadbajmy o siebie i swoje bliskie. Zachęcamy do skorzystania z naszej Poradni Ginekologicznej – miejsca, gdzie troska o zdrowie idzie w parze z profesjonalizmem.