Logotypy UE
Aktualności

26 stycznia Ogólnopolski Dzień Transplantacji

Dziś obchodzimy Ogólnopolski Dzień Transplantacji, dzień, który zwraca uwagę na nadzieję, jaką niesie ze sobą przeszczepienie narządów. Rok 2023 był dla Polski wyjątkowy, a liczba przeprowadzonych transplantacji osiągnęła rekordowy poziom.
 
Wzrost o 25% w liczbie donacji od dawców zmarłych to krok w dobrą stronę, choć niestety nie obejmuje transplantacji od dawców żywych, gdzie nadal obserwujemy stagnację. Prof. dr hab. n. med. Maciej Kosieradzki, kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej w Szpitalu Klinicznym Dzieciątka Jezus, podkreśla, że choć to jaśniejszy punkt, mamy jeszcze wiele wyzwań do pokonania.
 
Niestety, nie wszystkie statystyki są równie optymistyczne. Mniej niż połowa osób oczekujących na nowe serce miała możliwość przeszczepu, ze względu na surowsze kryteria związane z tym narządem. Niemniej jednak, świadomość potrzeby przeszczepów narządów rośnie, a każdy krok w tej dziedzinie to szansa na nowe życie.
 
Dziś dziękujemy wszystkim, którzy angażują się w transplantologię, dawcom i ich rodzinom, lekarzom i personelowi medycznemu, za ich poświęcenie i trud w tej ważnej dziedzinie.
 
Jesteśmy dumni, że jako szpital wspieramy Polską transplantologię, poprzez pobieranie owodni, w trakcie porodów na naszym Oddziale Położniczym, która wykorzystywana jest do leczenia ran i oparzeń przez sąsiadujące z nami Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich.