Logotypy UE
Aktualności

Nowy blok operacyjny i centralna sterylizatornia – otwarte

6 lutego w naszym szpitalu odbyło się oficjalne otwarcie nowego Bloku Operacyjnego oraz Centralnej Sterylizatorni.

Całość inwestycji wyniosła 20 055 870,26 zł, z czego większość została dofinansowana z środków unijnych w kwocie 16 074 469,43 zł w ramach projektu „Modernizacja i przebudowa bloku operacyjnego wraz z centralną sterylizatornią Szpitala Miejskiego w Siemianowicach Śląskich oraz zakup niezbędnego wyposażenia i sprzętu medycznego”.

Jest to jedna z największych i najważniejszych modernizacji w historii placówki.

Dotychczasowy budynek pływalni przyszpitalnej został zmodernizowany
i przebudowany na ultranowoczesny blok operacyjny. W podbaseniu powstała centralna sterylizatornia. Dodatkowo zakupiono niezbędne wyposażenie i sprzęt.

Ultranowoczesny blok poprawi jakość leczenia pacjenta w szerokim tego słowa znaczeniu – począwszy od standardów znieczulenia i samego zabiegu, poprzez bezpieczeństwo oddechowo-krążeniowe, leczenie bólu pooperacyjnego, a na komforcie psychicznym kończąc.

Składa się z trzech sal operacyjnych (dedykowanym poszczególnym specjalnościom: chirurgii ogólnej, chirurgii urazowej i ginekologii) wyposażonych w nowoczesny sprzęt medyczny i system monitoringu funkcji życiowych. Stoły operacyjne i wyposażenie poszczególnych sal zostało dostosowane do szczególnych potrzeb odbywających się tam zabiegów. Ponadto sale posiadają niezbędny sprzęt anestezjologiczny oraz monitory do podglądów zdjęć rentgenowskich (szczególnie przydatne podczas operacji ortopedycznych). Do dyspozycji jest też supernowoczesne oświetlenie
z wmontowaną kamerą, która przekazuje obraz operowanego pola na duże monitory. Z kolei w sali wybudzeń chorzy po zabiegach pozostają pod nadzorem zespołu anestezjologicznego zgodnie ze standardami okołooperacyjnymi. Czas pooperacyjny jest etapem leczenia równie ważnym i obarczonym ryzykiem jak operacja. Dodatkowo blok składa się z szeregu pomieszczeń pomocniczych niezbędnych do funkcjonowania sal operacyjnych, jak m.in. pomieszczenia przygotowawcze dla personelu medycznego i pomieszczenia przygotowania pacjenta oraz pomieszczenia techniczne.

Organizacja nowego bloku ukierunkowana jest na skoordynowaną opiekę nad pacjentem przed, w trakcie i po operacji. Jest również możliwość transmisji przebiegu operacji dla celów dydaktycznych. Stanowi to niezbędny element dla rozwoju szpitala jako ośrodka szkoleniowego. Cały obiekt jest klimatyzowany i wyposażony we wszystkie niezbędne media oraz instalacje teletechniczne.

Natomiast pod względem jakościowym zapewnimy najwyższy poziom sterylizacji, dezynfekcji i dzięki wbudowanej windzie zachowamy wysoki standard w zakresie komunikacji narzędzi między sterylizatornią a blokiem. Tym samym wyeliminowaliśmy krzyżowanie się dróg części czystej i brudnej.

 

 

 

Autor tekstu: Agnieszka Baran / fot. Piotr Pindur (Biuro Prasowe UM Siemianowice Śl.)